Služba za poslove sa strancima
Служба за послове са странцима

Service for Foreigners’ Affairs

СПС НАСТАВЉА УСПЈЕШНО РЕАЛИЗОВАТИ ПРИСИЛНА УДАЉЕЊА ИЛЕГАЛНИХ МИГРАНАТА ИЗ БИХ

Служба за послове са странцима је дана 22.03.2023. године, извршила поступак присилног удаљења једног држављанина Бангладеша који је незаконито боравио у Босни и Хецеговини, чиме је започела процес присилних удаљења и у Бангладеш. Ова активност је реализована након успјешно остварене сарадње са властима Бангладеша која се односила на поступке утврђивања идентитета и издавања путних листова, а која је интензивирана током посјете представника надлежних органа Бангладеша Служби у фебруару ове године.

Са Међународног аеродрома Сарајево је реализовано присилно удаљење, а службеници обезбјеђења и пратње Службе предметно лице ће пратити до Бангладеша, гдје ће бити предато надлежним органима. Предметно лице је прије удаљења било смјештено под надзор у Имиграциони центар Службе.

Присилно удаљење проведено је у складу са ЕУ стандардима и процедурама, с обзиром на то да је Служба за послове са странцима у ранијем периоду, јачајући своје капацитете, организовала обуку за службенике обезбјеђења и пратње из области провођења присилног удаљења, како уз подршку ФРОНТЕX-а, тако и уз подршку Joint Coordination Platform (JCP) , што ће се наставити и у наредном периоду.

Имајући у виду да је ефикасно управљање миграцијама важан предуслов наставка европског пута Босне и Херцеговине, Служба за послове са странцима ће у наредном периоду своје дјеловање усмјерити на процесе повратка и реадмисије као важног елемента свеобухватне имиграционе политике.   

Objavljeno: 30/06/2023

Podijeli

Printaj